Instruktor

Paweł Krażewski

Mając kilka lat po zdobyciu informacji, że w TV emitowany będzie film z Brucem Lee długo wyczekiwałem na ten moment. Jednak emisja odbywała się późna pora jak na kilku latka . Poprosiłem moja mamę by obudziła mnie na to oczekiwane wydarzenie. Od tego momentu wiedziałem, że sztuki walki są tym czemu chcę się poświęcić bez reszty.
Oczywiście wtedy liczył się tylko ich fizyczny aspekt a postać Bruce’a Lee była autorytetem w dziedzinie samej umiejętności walki. Tak zwana w tamtych czasach BRUCE LEE MANIA była bardzo powszechna. Każdy chłopiec, młodzieniec, mężczyzna chcieli być jak Bruce Lee. Jednak moda przychodzi i odchodzi. W moim przypadku „MANIA” przeradzała się jednak w coś innego. Tym czymś była pasja, życiowa droga, którą podążam po dziś dzień choć często to droga krzyżowa, pełna bólu, cierpienia i rozczarowania. Swoje pierwsze kroki w sztukach walki rozpocząłem w kowarskiej sekcji karate shotokan. Jednak sztuką walki najbliższą memu sercu było Jeet Kune Do, stworzona przez mojego mentora Bruce’a Lee. Zbierałem wszystkie możliwe wtedy materiały na temat mojego mistrza i jego sztuki. Z czasem znalazłem człowieka, który okazał się równie wielkim pasjonatem Bruce’a Lee i Jeet Kune Do Wojciecha Adamusika, który był ode mnie 10 lat starszy i prowadził w Łodzi swoją szkołę. Natychmiast zostałem jej uczniem a potem instruktorem. Czasy się zmieniały, granice otwierały, zacząłem szukać wiedzy poza granicami naszego kraju. Spotkałem wielu wspaniałych instruktorów, których nazwiska przechowuję w sercu, niektórych już nie ma wśród nas. Ogromny wpływ na rozwój moich sztuk walki mieli m.in.:

 • Guru Dan inosanto – przyjaciel i uczeń Bruce’a Lee
 • Sifu Larry Hartsell – przyjaciel i uczeń Bruce’a Lee
 • Grand Master Richard Bustillo – przyjaciel i uczeń Bruce’a Lee
 • Sifu Tim Tackett
 • Sensei Erik Paulson
 • Sensei Gokor Chivichian
 • Supreme Grand Master Cacoy Canete
 • Sifu Frank Burczynski
 • Marcel Leteri Sasso
 • Roberto Atalla
 • oraz wielu innych

Na pewno należy tutaj wymienić mojego pierwszego instruktora karate trenera Adama Peczeniuka, którego darzę ogromnym szacunkiem i bardzo wiele mu zawdzięczam. W 2007 roku podczas pobytu w USA trenowałem z moim mistrzem sensei Erikiem Paulsonem, dwukrotnym mistrzem świata shoot wrestligu, twórcy własnego stylu Combat Submission Wrestling. Z wiedzy Erika Paulsona korzystało wiele nazwisk światowej sławy zawodników MMA jak chociażby: Ken Shamrock, Josh Barnett, Ben Jones, Jamie Fletcher, Brock Lesnar,Craig Wilkerson. Efektem pracy z Erikiem Paulsonem było uzyskanie stopnia instruktorskiego w Combat Submission Wrestling z rąk samego twórcy stylu.

Kolejne lata zaowocowały treningami z uczniem i przyjacielem Bruce’a Lee grand masterem Richardem Bustillo. Spotkania te miały miejsce i w Polsce i w USA w słynnym IMB Academy, gdzie mistrz Bustillo naucza na co dzień. W 2009 roku zostałem mianowany stopniem apperentice instruktor z rąk Richarda Bustillo.
W 2013 roku otrzymałem purpurowy pas w brazylijskim jiu jitsu z rąk mojego instruktora Marcela Leteri Sasso
Chciałbym pokazać ludziom jak poprzez sztuki walki mogą stać się lepszymi ludźmi, by ludzie trafiający pod skrzydła mojej akademii byli ludźmi pokoju. Pokazać im jak poprzez sztuki walki mogą wyrazić siebie. Zaszczepić w nich wrażliwość i uzmysłowić, że są częścią tego świata a nie jego „pępkiem”. By traktowali sztukę walki jako drogę życia, nie ta samą, która poszedłem ja ale ich własną, by nie pojmowali sztuk walki jako zlepka technik dzięki, którym mogą zrobić komuś krzywdę. Życzę Wam wszystkim byście zobaczyli w życiu więcej niż dostrzegaliście do tej pory. Mnie nauczyły tego sztuki walki.
Paweł Krażewski

Komentowanie jest wyłączone